Często zdarza się sytuacja, gdy ktoś pyta się "Co jadłeś na obiad ?". Czasami odpowiadamy, że kotlet schabowy, ale jest to niedokładne; jadłeś sam kotlet bez niczego ? Jak możemy odpowiedzieć, że zjadłem kotlet z ziemniakami i surówką w krótki sposób ? Przedstawiam system PIED!


Trójdaniowiec

System PIED (Podział na Ilość Elementów Dania)


System PIED jest bardzo prostym systemem. Wystarczy policzyć ilość tzw. poddań i powiedzieć np. "trójdaniowiec" (teoretycznie własciwym określeniem jest "trójpoddaniowiec", ale dla uproszczenia powinno się używać "trójdaniowiec").

Czym jest poddanie ?


Jedno poddanie to zestaw składników, które w danym daniu można zjeść odizolowane i jest to normalne zachowanie. Można też nie zjeść jakiegoś składnika w poddaniu (np. ze względu na uczulenia lub preferencje smakowe), ale nie wyklucza to z należności do tego poddania.

Doprecyzowanie x-daniowca


Samo powiedzenie "Trójdaniowiec" nie przekazuje dużo informacji. Dlatego powstało swego rodzaju system, który w jednym słowie precyzuje o co chodzi za pomocą trzech liter. (System GLĄ nie aplikuje się do zup)

Więc powiedzenie "Zjadłem GLĄ" oznacza, że ktoś zjadł jakieś mięso/jajko, surówke i ziemniaki/ryż/kasze. Można też powiedzieć w innych sytuacjach, że zjadło się GĄLĄ, GĄ albo GGL.

A co z opisaniem całego posiłku ?


Można też opisać cały posiłek z kilkoma daniami jednym słowem. Wtedy potrzebne jest nam dodatkowe litery

Dzisiaj na stołówce jadłem sobie PODGLĄD, a mój kolega jadł sobie tylko GLĄD, najwyraźniej nie lubiał rosołu, ale gdy popatrzyłem na kolege po prawej to zauważyłem, że jest psychiczny bo jadł PĄO. Kto tak robi ?


Krzakowa szkoła GLĄ

Krzak Owocowy poświęcił chwilę czasu na studiowanie systemu PIED. Myślę, że zrobił kawał dobrej roboty i jego przełomy są dobrymi przełomami.


Specjalne podziękowania dla Krzysztofa Krówki, Macieja Wróbla, Kacpra Plisia, Kacpra Sroczyka i Maksa Lutaka za pomoc w budowaniu teorii.